שתיקה בזוגיות – איך מתמודדים עם התופעה?

לא מעט אנשים בוחרים באסטרטגיה של שתיקה בזוגיות. מדובר למעשה על הסירוב לתקשר עם בן/בת הזוג או אפילו להכיר בנוכחות שלהם. בחלק מהמקרים מדובר על התנהגות המבוססת על הימנעות והגנה עצמית, ואילו במקרים אחרים מדובר על התעללות רגשית. לכן במקרים מסוג זה, מומלץ להגיע לייעוץ זוגי או לייעוץ אישי, במטרה להבין את שורש הבעיה ולקבל את הכלים הנדרשים, לצורך התמודדות יעילה עם המצב.

אנו בקליניקה של דני קור – יועץ זוגי, נשמח לספק לכם ייעוץ והכוונה בנוגע למצבים של שתיקה זוגית. אנו נסייע לכם לאתר את מקור השתיקה ולהבין כיצד להתמודד בצורה יעילה ונכונה יותר עם הסיטואציה, במטרה לחזק את הקשר הזוגי ולהבטיח לעצמכם איכות חיים גבוהה יותר.

שתיקה בזוגיות - איך מתמודדים עם התופעה

שתיקה בזוגיות – גורמים וסיבות אפשריות

חלק מהאנשים בוחרים לשתוק במהלך קונפליקט בזוגיות, במטרה להימנע מהקונפליקט עצמו. מדובר לרוב על אנשים בעלי אישיות נמנעת, עבורם המעורבות בקונפליקט נחשבת למסוכנת. כמו כן, חלק מהאנשים בוחרים לשתוק, מאחר והם אינם יודעים כיצד לבטא את הרגשות שלהם, אך עדיין מעוניינים שבן/בת הזוג ידעו כי הם נפגעו מהסיטואציה. לרוב מדובר על אנשים בעלי אישיות פאסיבית-אגרסיבית. במקרים אחרים מדובר על שתיקה כסוג של ענישה, שמטרתה להפגין שליטה. מדובר על התעללות רגשית, שננקטת לרוב ע”י אנשים, המעוניינים להפגין כוח כלפי בן/בת הזוג שלהם. השתיקה גורמת לפרטנר לחוות בדידות ומערערת את תחושת המשמעות שלו. חשוב להדגיש כי הטיפול בשתיקה אינו יעיל בפתרון קונפליקטים בזוגיות, לכן מומלץ להגיע לייעוץ, לצורך קבלת הכלים המתאימים לפתרון קונפליקטים.

שתיקה בזוגיות – מה כדאי לעשות?

חשוב להדגיש כי הדרך היעילה ביותר להתמודד עם קונפליקטים בזוגיות היא באמצעות הקפדה על תקשורת ישירה וברורה, המאפשרת לתחזק את מערכת היחסים ולנהל קשר בצורה בריאה, יעילה ומכבדת יותר. יש להבין כי מצבים של שתיקה בזוגיות עלולים להוביל להערכה עצמית נמוכה ולצמצם את תחושת השייכות ותחושת המשמעות בחיים. לכן מדובר על תופעה בעייתית במיוחד במערכת יחסים זוגית, העלולה לפגוע קשות במרקם היחסים, אפילו אם השתיקה נועדה כדי להימנע מקונפליקט. לכן חשוב ללמוד כיצד להתמודד נכון עם התופעה, במטרה למגר אותה מהזוגיות שלכם. ההתמודדות תלויה כמובן במקור השתיקה, מאחר וישנו טיפול שונה במקרה של התעללות או במקרה של הימנעות. במקרים של הימנעות חשוב ליצור תקשורת מקרבת עם הצד השותק, לספר לו על התחושות שלכם ברגע שהוא מסתגר ומפסיק להגיב וכמובן להכיר ברגשות שלו ולבקש ממנו להביע אותן. מצד שני, אם מדובר על מערכת יחסים מתעללת, חשוב לפנות לסיוע מקצועי.

אנו בקליניקה של דני קור – יועץ זוגי, נשמח לסייע ולייעץ לכם, במטרה להתמודד עם התופעה של שתיקה בזוגיות. נשמח לאתר איתכם את מקור הבעיה ולמצוא את הכלים המתאימים להתמודדות יעילה יותר. לפרטים נוספים, צרו קשר.